Најдобрите специјализирани болници во светот -2020 година

Најдобрите специјализирани болници во светот -2020 година

Рангирањето на болниците ги објавува Newsузвик. Newsузвик е врвно списание за вести и веб-страница што носи висококвалитетно новинарство за читателите низ целиот свет повеќе од 80 години.

Рангирањето се базира на препораки од медицински професионалци, резултати од анкети на пациенти и клучни индикатори за медицински перформанси. Подолу се дадени листата на најдобрите светски специјализирани болници во различна медицинска дисциплина

Список на најдобри болници -Топ специјализирани 2020 година

БолницаДржаваГрадТип на болница
Центар за рак на AC CamargoБразилСао ПаолоОнкологија
Детска болница во АлбертаКанадаКалгариПедијатрија
Детска болница „Алдер Хеј“Обединето КралствоЛиверпулПедијатрија
Аполо специјализирана болница за ракИндијаМадрасОнкологија
Болница за срце во АрканзасСАДЛитл Рок, А.Р.Кардиологија
Капитална болница вооружени силиЈужна КореаСеонгнамвоени
Институт за азиски срцеИндијаМумбаиКардиологија
Азиски институт за гастроентерологијаИндијаХајдерабадГастроентерологија
Азиски институт за нефрологија и урологијаИндијаХајдерабадНефрологија / урологија
Асклепиос Клиник БиркенвердерГерманијаБиркенвердерОртопедски
Асклепиос Клиникум Бад АбахГерманијаЛош абахОртопедски
Асклепиос Ортопдидише Клиник ХовалдГерманијаНојштатОртопедски
Банер срцева болницаСАДМеса, АЗКардиологија
Центар БејкрестКанадаТоронтогеријатрија
Бејлор Скот и Вајт Плано во болницата за срцеСАДПлано, ТексасКардиологија
Детска болница п.н.е.КанадаВанкуверПедијатрија
Berufsgenossenschaftliche UnfallklinikГерманијаФранкфурт на МајнаТрауматологија
Безирксклиникум РегенсбургГерманијаРегенсбургПсихијатрија
БГ Клиник ЛудвигсхафенГерманијаЛудвигсхафенТрауматологија
БГ Клиник ТибингенГерманијаТибингенТрауматологија
БГ Клиникум ХамбургГерманијаХамбургТрауматологија
БГ Клиникум МурнауГерманијаМурнауТрауматологија
Детска болница во БирмингемОбединето КралствоБирмингемПедијатрија
Болдрини КампинасБразилCampinasОнкологија
Истражувања за карцином болница АриакеЈапонијаТокиоОнкологија
Центар на болничарот Национална офталмологија на Квинц-ВингтсФранцијаПаризОфталмологија
Центар Леон-БерардФранцијаЛионОнкологија
Центар за медицинско-хируршко хирургија ду МанФранцијаЛе МанОртопедска / Трауматологија
Центро кардиологико МонциноИталијаМиланКардиологија
Детска болницаСАДBoston, MAПедијатрија
Детска болница Медицински кампус во Колорадо АншуцСАДАурора, СОПедијатрија
Детска болница Лос АнџелесСАДЛос Анџелес, КалифорнијаПедијатрија
Детска болница во источно Онтарио (ХЕО)КанадаОтаваПедијатрија
Детска болница во ФиладелфијаСАДФиладелфија, ПаПедијатрија
CHU Sainte-JustineКанадаМонтреалПедијатрија
Болницата ЧерчилОбединето КралствоОксфордОнкологија
Медицински центар за детски болница СинсинатиСАДСинсинати, OHПедијатрија
Клиник ду ПаркФранцијаЛионОртопедска / Трауматологија
Complejo Hospitalario Universitario Insular-Materno InfantilШпанијаЛас Палмас де Gran CanariaГинекологија / мајчинство
CRLCC Франсоа БаклеФранцијаКаенОнкологија
Deutsches Herzzentrum BerlinГерманијаБерлинКардиологија
Дојч Херцентрум Минхен де Фреиаатс БаернГерманијаМинхенКардиологија
Дијаконисенкранкенхаус Карлсруе-РипурГерманијаКарлсруеОртопедски
DRK Шмерц-Зентрум МајнцГерманијаМајнцХронична болка
ESPIC Hôpitaux педијатријаФранцијаНицаПедијатрија
Евангелише Лунгенклиник БерлинГерманијаБерлинПулмонологија
Фачклиник ХорнхајдГерманијаМинстерДерматологија
Фондација РотшилдФранцијаПаризОфталмологија
Fondazione IRCCS Istituto Neurologico Carlo BestaИталијаМиланНеврологија
Фондазиони Иституто Неврологико Ц. МондиноИталијаПавијаНеврологија
Fortis Escorts Heart InstituteИндијаДелхиКардиологија
Улична болница во ОрмондОбединето КралствоЛондонПедијатрија
Болница за медицински колеџ во здружението за рак во ГуџаратИндијаАхмедабадОнкологија
Центар за рак на ХЦГИндијаBengaluruОнкологија
Хелиос ЕНДО-Клиник ХамбургГерманијаХамбургОртопедски
Herz-und Diabeteszentrum NRWГерманијаБад ОејнхаузенКардиологија
Херц- унд Геф-КлиникГерманијаЛош Нојштат ан дер СалеКардиологија
Herz- und Gef Gezentrum Bad BevensenГерманијаЛош БевенсенКардиологија
Херцентрум КосвигГерманијаКосвиг (Анхалт)Кардиологија
Херцентрум ДрезденГерманијаДрезденКардиологија
Херцентрум ЛајпцигГерманијаЛајпцигКардиологија
ХНСГБразилКуритибаПородилно
Болница до Рим е ХипертенсаоБразилСао ПаолоАнгиологија
Болница за болни децаКанадаТоронтоПедијатрија
Болница за специјална хирургијаСАДNew York, NYОртопедски
Болница Инфантил СабараБразилСао ПаолоПедијатрија
Болница ПаулистаноБразилСао ПаолоОнкологија
Болница Про КардијакоБразилРио де ЖанеироКардиологија
Болница Вита БателБразилКуритибаГинекологија
Хепитал Чарлс-Фоакс - АП-ХПФранцијаИври Сур Сенагеријатрија
Hôpital de l'Enfant-JésusКанадаКвебек СитиТрауматологија
Хепитал Мари ЛаненонгјуФранцијаЛе Плесис РобинсонКардиологија
Хепитал Некер - Маленија на новороденчињатаФранцијаПаризПедијатрија
Хапитал Пол БросеФранцијаВилјуифгеријатрија
Универзитет во Хапитал, Роберт-ДебреФранцијаПаризПедијатрија
IEO - Istituto Europeo di OncologiaИталијаМиланОнкологија
Имануел Клиникум Бернау Херцентрум БранденбургГерманијаБернауКардиологија
Институт БергониеФранцијаБордоОнкологија
Институт КириФранцијаПаризОнкологија
Институт за Канчерологија на австралискиот Пол ПапинФранцијаАнжеОнкологија
Институт за Канчерологија де Луст Рене ГодушоФранцијаСвети ХербленОнкологија
Институтот Густав РусиФранцијаВилјуифОнкологија
Институт Паоли-КалметиФранцијаМарсејОнкологија
Институт за регионален карциномФранцијаМонпелјеОнкологија
IRCSS Сан Рафае ПисанаИталијаРимРехабилитација
Istituto delle Scienze Neurologiche БолоњаИталијаБолоњаНеврологија
Иституто Назионале деи ТумориИталијаМиланОнкологија
Istituto Nazionale Tumori di Napoli - Fondazione G. PascaleИталијаНеаполОнкологија
Иституто Ортопедико Галеаци - Групо Сан ДонатоИталијаМиланОртопедски
Иституто Ортопедико РицолиИталијаБолоњаОртопедски
Болница за свето срце КангдонгЈужна КореаСеулКардиологија
кбо-Исар-Ампер-Клиникум - Минхен-НордГерманијаМинхенПсихијатрија
Керкхоф-КлиникГерманијаЛош НаухајмКардиологија
Kinderspital Цирих - EleonorenstiftungШвајцаријаЦирихПедијатрија
Меморијалната болница за жени на Кинг ЕдвардАвстралијаПертГинекологија
Клиник Кениг-Лудвиг-ХаусГерманијаВирцбургОртопедски
Клиникен д-р ЕрлерГерманијаНирнбергОртопедски
Клиникум Бамберг - Бетриебштате на МихелсбергГерманијаБамбергПсихијатрија
Болница за центар за карцином - Кореја Институт за радиолошки и медицински наукиЈужна КореаСеулОнкологија
Болница за срце и градниот кош во ЛиверпулОбединето КралствоЛиверпулКардиологија
Клиниката ЛубинусГерманијаЈазикОртопедски
LWL-Universitätsklinikum БохумГерманијаБохумПсихијатрија
Кралска болница за очи во МанчестерОбединето КралствоМанчестерОфталмологија
Мариенстифт АрнштатГерманијаАрнштатОртопедски
Матернидад Унимед Унидаде ГрајауБразилБело ХоризонтеПородилно
Д-р Андерсон центар за карциномСАДХјустон, Соединетите Американски ДржавиОнкологија
Меморијален центар за рак на клетки на СлоанСАДNew York, NYОнкологија
Меријан Изелин КлиникШвајцаријаБазелОртопедски
Институт за градите во Монтреал (здравствен центар на универзитетот Мекгил)КанадаМонтреалПулмонологија
Национален центар за ракЈужна КореаГојангОнкологија
Национална болница за карциномЈапонијаТокиоОнкологија
Национален центар за здравје и развој на децата (NCCHD)ЈапонијаТокиоПедијатрија
Национален церебрален и кардиоваскуларен центарЈапонијаSuitaКардиологија
Национална болница за неврологија и неврохирургија - Квин СкверОбединето КралствоЛондонНеврологија
Национален институт за ментално здравје и невро наукиИндијаBengaluruПсихијатрија
Баптистичка болница во Englandу АнглијаСАДBoston, MAОртопедски
Центар за ортопедија во НафилдОбединето КралствоОксфордОртопедски
Oberlinklinik Orthopädische FachklinikГерманијаПотсдамОртопедски
Болница за срце во ОклахомаСАДОклахома Сити, ОККардиологија
Здравствена болница во Орландо Арнолд Палмер за децаСАДОрландо, FLПедијатрија
Ортопедише Фахклиник ШварцахГерманијаШварцахОртопедски
Фондација Ортопедише Фахкликиен дер ХесингГерманијаАугсбургОртопедски
Ортопедише Клинички Хесиш ЛихтенауГерманијаХесиш ЛихтенауОртопедски
Ортопдидише Клиник МаркгранингенГерманијаМаркгринингенОртопедски
Ортопидис Кранкенхаус Шлос ВернекГерманијаВернекОртопедски
Оспедејл Педијатро Бамбино Геси ди РомаИталијаРимПедијатрија
Парк Санитари Сант anоан де Деу - НумансијаШпанијаБарселонаПсихијатрија
Центар за рак Питер МекалумАвстралијаМелбурнОнкологија
Президио Оспедалиеро Гаетано Пини - ASST Гаетано Пини-КТОИталијаМиланХронични заболувања / ортопедија
Свештеничка болницаТајландБангкокСвештеници
Болница принцеза АнаОбединето КралствоСаутемптонГинекологија / мајчинство
Болницата на кралицата Шарлот и ЧелсиОбединето КралствоЛондонПородилно
Кралицата Сирикит Национален институт за здравје на дететоТајландБангкокПедијатрија
Детска болница во КвинслендАвстралијаBrisbaneПедијатрија
RKU - Universitäts- und Rehabilitationskliniken UlmГерманијаУлмОртопедски
Роланд КлиникГерманијаБременОртопедски
Рози болницаОбединето КралствоКембриџПородилно
Ројалска болница во Белфаст за болни децаОбединето КралствоБелфастПедијатрија
Ројал Бромптон болницаОбединето КралствоЛондонКардиологија / пулмологија
Кралска детска болница - ПарквилАвстралијаМелбурнПедијатрија
Кралска болница ПапвортОбединето КралствоКембриџКардиологија / пулмологија
Кралска женска болница - ПарквилАвстралијаМелбурнГинекологија
Сана Клиникен СомерфелдГерманијаКремменОртопедски
Санкара НетралајаИндијаМадрасОфталмологија
Шултес КлиникШвајцаријаЦирихОртопедски
Шон Клиник Минхен ХарлачингГерманијаМинхенОртопедски
Шон Клиник ВогтаројтГерманијаВогтаројтОртопедски
Шухтерман-КлиникГерманијаЛош РотенфелдеКардиологија
Центар за рак на ШизуокаЈапонијаНагаизумиОнкологија
Болницата Сент Мери во МанчестерОбединето КралствоМанчестерГинекологија / мајчинство
Болница Свети ФранцисСАДРослин, NYујоркКардиологија
Свети Јозеф-Штифт СенденхорстГерманијаСенденхорстОртопедски
Детска болница во Сент ЛуисСАДСент Луис, MOПедијатрија
Центар за срце на Свети Винсент во ИндијанаСАДИндијанаполис, INКардиологија
Детска болница во СиднејАвстралијаСиднејПедијатрија
Sächsisches Krankenhaus GroßschweidnitzГерманијаГрошвајденицПсихијатрија
Меморијална болница ТатаИндијаМумбаиОнкологија
Детска болница во ТексасСАДХјустон, Соединетите Американски ДржавиПедијатрија
Детската болница во ВестмидАвстралијаСиднејПедијатрија
КристиОбединето КралствоМанчестерОнкологија
Центар за рак на принцезата МаргаретКанадаТоронтоОнкологија
Кралската болница Марсден - ЛондонОбединето КралствоЛондонОнкологија
Кралската болница Марсден - СариОбединето КралствоСатонОнкологија
Кралската национална болница за ортопедија - СтенморОбединето КралствоСтенморОртодпедиски
Тораксклиник ХајделбергГерманијаХајделбергПулмонологија
Токио Метрополитен карцином и рак и инфективни болести центар Комагоме болницаЈапонијаТокиоИнфекции / онкологија
Детски медицински центар во Токио МетрополитенЈапонијаТокиоПедијатрија
Tokенска медицинска универзитетска болница во ТокиоЈапонијаТокиоГинекологија
Универзитетска колеџ болница на улицата ВестморлендОбединето КралствоЛондонТоракална хирургија / Урологија
Универзитет Херцентрум ХамбургГерманијаХамбургКардиологија
Универзитет-Херцентрум ФрајбургГерманијаФрајбургКардиологија
Универзитет-Киндерспитал бејдер Базел (УКББ)ШвајцаријаБазелПедијатрија
Универзитет БалгристШвајцаријаЦирихОртопедски
Детска болница УПМЦ во ПитсбургСАДPittsburgh, PAПедијатрија
Медицински центар ВХСЈужна КореаСеулвоени
Витос Клиникум Вајл-Лан - Стандард ВајлминстерГерманијаВајлминстерРехабилитација
Витос Ортопдидише Клиник КаселГерманијаКаселОртопедски
Вулпиус КлиникГерманијаЛош РапенауОртопедски
Вернер Викер КлиникГерманијаЛош ВајлдунгенОртопедски
Болница РајтингтонОбединето КралствоВиганОртопедски
извор: ЊусвикЗа MozocareМозокаре е платформа за медицински пристап за болници и клиники за да им помогне на пациентите да пристапат до најдобра медицинска нега по пристапни цени. Тој нуди медицински информации, медицински третман, фармацевтски производи, медицинска опрема, лабораториски потрошен материјал и други сојузнички услуги.

Имате прашање?

Ако имате какви било прашања во врска со болниците и третманот

Контакт за второ мислење или бесплатно советување

Јавете се на +1 (302) 451 9218
Тагови
Најдобри болници Најдобар онколог во Индија Најдобар ортопедски доктор Трансплантација на коскена срцевина во Турција рак третман на рак Кардиомиопатија хемотерапија Рак на дебелото црево Коронавирус Водич за трошоци Цената на трансплантацијата на бубрег ковид-19 ПАНДЕМИЈА НА КОВИД-19 ресурс covid-19 Смртоносна и мистериозна појава на коронавирус Д-р С Динеш Најак Д-р Винит Сури косата третман за трансплантација на коса цена за третман на трансплантација на коса во Индија надградби за здравствена заштита Рангирање во болницата болници за хирургија за замена на колено Трансплантација на бубрег Трошоци за трансплантација на бубрег Трансплантација на бубрег во Индија Трансплантација на бубрег во Турција Цена за трансплантација на бубрег во Турција листа на најдобри невролози во Индија црниот дроб Рак на црниот дроб трансплантација на црн дроб mbbs Медицински помагала мозокаре неврохирург Онколог Подкаст врвот 10 Топ 10 невролози во Индија Иновации во третманот Операција за губење на тежината Што прави невролог? Што е невролог?